MOPSLIK

Mapa bezpečia mesta Košice

Map Of Potential Security-safety status LInked to Košice

M.O.P.S.L.I.K
M.O.P.S.L.I.K. - buďte v bezpečí
M.O.P.S.L.I.K.
„Buďte v bezpečí“
Projekt podporila
MOPSLIK pre iPhone

Čo je MOPSLIK?

Je projektom občianskeho združenia Bezpečný prístav spolu s podporou od Nadácie VSE. Názov tohto projektu, M.O.P.S.L.I.K. je skratkou slov – Map.Of.Potential.Security-safety.status.LInked.to.Košice

Projekt vzniká s podporou nadácie VSE

Ďakujeme

Projekt je zameraný na vytvorenie voľne prístupnej webovej a mobilnej aplikácie – Mapy bezpečia mesta Košice, ktorá umožní obyvateľom Košíc, návštevníkom, ale predovšetkým mladým ľuďom pohybujúcich sa v meste Košice – prístup k bezpečnostnej situácii k miestam, ktoré navštevujú.

Aplikácia umožnuje anonymné nahlasovanie jednotlivých incidentov v mieste, kde sa nachádza oznamovateľ. Jedná sa hlavne o prípady ktoré ešte nemusia nahlásiť polícii, prípade sa takémuto ohláseniu chcú vyhnúť z rôznych dôvodov (strach, ohrozenie v danej situácii, nepríjemná skúsenosť s autoritami) ale zároveň chcú upozorniť ostatných známych alebo obyvateľov o zvýšenej hrozbe na danom mieste. 

IkonaTyp incidentuPopis
MOPSLIK NebezpecenstvoNebezpečenstvoAkékoľvek nebezpečenstvo, ktoré nespadá do iných kategórií (prírodný živel, nebezpečné zviera, oheň)
MOPSLIK CitimSaZleCítim sa zleNecítim sa na danom mieste dobre ale neviem definovať prečo.
MOPSLIK SikanaŠikanaŠikanovanie, obťažovanie jednotlivcom alebo skupinou. Môže sa jednať o šikanu vonku ale aj vnútri (škola, športový klub, ihrisko)
MOPSLIK DavDavDav ľudí, vnímaný ako nebezpečný (demonštrácia, športový fanušíkovania, násilná skupina)
MOPSLIK ZbranZbraňAkákoľvek zbraň, vyhrážanie alebo útok zbraňou (nôž, strelná zbraň, sekera, mačeta, píla)
MOPSLIK BitkaBitkaBitka dvoch alebo viacerých ľudí
MOPSLIK KrikKrikKrik dvoch alebo viacerých ľudí v agresívnom duchu ak v tebe vyvoláva ohrozenie
Typy incidentov

Projekt je momentálne v prvej fáze testovacej prevádzky a zberu dát. Incidenty zostávajú zatiaľ na mape zobrazené trvale aby sme získali dostatočné množstvo dát pre spustenie učiacich a rozhodovacích algoritmov.

Chcem nahlásiť incident.

1. prejdi na stránku www.mopslik.com

2. Povoľ použitie svojej aktuálnej polohy s webstránkou www.mopslik.com a mopslik.herokuapp.com

3. Povoľ prehliadaču (napríklad appka Safari na iPhone) používať tvoju polohu.

4. Vľavo dolu nájdeš tlačidlo ‚+‘ pre pridanie incidentu

5. Vyber incident podľa toho čo sa deje.

6. Aplikácia potvrdí vytvorenie incidentu

7. Incident sa zobrazí na mape v mieste kde si

Kde môžem nahlasovať incidenty?

Na stránke www.mopslik.com a kdekoľvek kde si myslíš, že je to opodstatnené. Vonku na ulici, v obchode, v škole, doma, na ihrisku, v prírode, v MHD.

Ako nahlásim incident na inom mieste alebo bez zapnutej aktuálnej polohy na mobile?

Incident môžeš nahlásiť len na svojej aktuálnej polohe a na to je potrebné mať zapnuté ukazovanie polohy v mobile. Aplikácia slúži pre vyhodnocovanie okamžitých udalostí, ktoré vidíš, zažívaš priamo na danom mieste a nie je možné nahlásiť udalosť v lokalite kde sa aktuálne nenachádzaš.

Kto môže nahlasovať incidenty?

Ktokoľvek s telefónom, ktorý zobrazuje polohu a má pripojenie na internet (wifi, dáta).

Čo sa stane po nahlásení?

Tvoje hlásenie sa objaví na mape na www.mopslik.com a uvidia ho všetci, ktorí na túto stránku prídu. Upozorníš tak všetkých ostatných na to, aby sa danému miestu vyhli. Postupne budeme na základe množstva nahlásení označovať lokality ako viac alebo menej bezpečné počas dňa.

Omylom som vytvoril incident, ako ho zmažem?

Incident môže zmazať len administrátor, ak si niečo nahlásil omylom, nič sa nedeje. Sme radi, že aplikáciu používaš.

Ochrana osobných údajov (GDPR)

Webová aplikácia MOPSLIK (www.mopslik.com) používa tvoju okamžitú polohou ak nahlásiš akýkoľvek incident. Pre anonymné prezeranie polohu nevyžaduje a ani neukladá. Pri nahlásení incidentu sa ukladá len okamžitá lokalita, časový údaj a typ incidentu. Žiadne ostatné osobné údaje aplikácia nevyužíva, neukladá, nespracúva. Nahlasovanie a prehliadanie je anonymné.

Kontakt

Ak máš ďalšie otázky či už ohľadom tejto aplikácie, jej využitia alebo sa chceš stať jej ambasádorom, budeme radi ak nás budeš kontaktovať na info@bezpecnypristav.sk

MOPSLIK App Store QR Code

Pridať komentár